פורטל הדוודים של ישראל
פורטל המידע לדודי שמש וחשמל
More Website Templates at TemplateMonster.com!

אנרגיה ירוקה ודודי שמש

הנך נמצא כאן:

המגמה העולמית בנוגע לחיסכון באנרגיה וביצירת מערכות ידידותיות לסביבה, היא השולטת כיום בכל התעשיות כמעט. אולי בכולן. כל יצרן יודע היום שכדי לגרום לכמה שיותר אנשים לרכוש את המוצר שלו, עליו לבצע את הייצור עצמו בצורה הנקייה ביותר, ולהציע סחורה שתהיה כמה שפחות פוגענית מבחינת הסביבה.

Bookmark and Share

למגמה הזו נכנס בטבעיות מוצר שכבר לפני עשרות שנים עשה שימוש באנרגיה נקייה לחלוטין: דוד השמש. הדוד משתמש באנרגיה הנפוצה ביותר בעולם אולי, זו אשר ניתנת לנו בחינם ואן שום צורך לחצוב, לשאוב או לקדוח כדי להשתמש בה - היא אנרגית השמש, שלמעשה נמצאת סביבנו כל העת (למעט הלילה כמובן).

אנרגיה סולארית היא, מבחינת רבות, האנרגיה הירוקה ביותר שיש. היא מציעה חום ואור בכמויות בלתי מוגבלות, כאשר הפקתה היא הפשוטה ביותר. כאמור, אין צורך לבצע פעולות שונות כדי ליהנות ממנה. מספיק להשתמש ברכיבים פשוטים אשר קולטים אותה - קולטנים עשויים משטח כהה אך רפלקטיבי - כדי להפיק ממנה כל אנרגיה שנרצה.

דוד השמש בצורתו המוכרת כיום הוא המצאה ישראלית, של הד' צבי תבור, ואין זה מפתיע כלל: בישראל ימי שמש רבים וחורף לא קשה ולכן, ניתן ליהנות מהאנרגיה שמפיקה השמש כמעט כל השנה, אפילו בחורף. לא פלא שהיום יותר ויותר בתים בישראל משתמשים באנרגית השמש גם כדי להפיק חשמל, ולא רק כדי לחמם את המים. שיראל היא אחת המדינות המתאימות ביותר לשימוש בהמצאה הזו.

דוד השמש הוא חלוץ התעשייה הסולארית

אבל, אין ספק שהדוד הוא זה שנתן את האות לשימוש באנרגית השמש לצרכים האישיים של האדם. הדוד מתבסס על אנרגית השמש באופן מלא, ורק בימים בהם היא לא מופיעה בשיא יכולתה - כלומר, בימים חורפיים בעיקר - החימום מתבצע בעזרת חשמל מהמערכת הביתית הרגילה וה'מסורתית'.

מדוע השימוש בחשמל הביתי נחשב פחות טוב? משום שהפעולות המבוצעות כדי לייצר אותו, מזהמות את הסביבה. השימוש בפחם, בתוצרי הנפט וכדומה הוא מהמזהמים ביותר על פני כדור הארץ וכיום, האנרגיה הסולארית היא התחליף שנחשב לטוב וליעיל ביותר שיש. אמנם ישנם תחליפים אחרים, אך הם יקרים יותר (האנרגיה הסולארית, כאמור, לא עולה דבר וגם ייצורה זול מאוד) וזמינים פחות.

כיצד עובד דוד השמש?

זהו מבנה המערכת ופעולתה, באופן סכמטי:

1מערכת המים הביתית
2 צינור המחבר בין המערכת לקולטנים של דוד השמש
3 צינור נוסף שעובר בתוך הקולטנים

ובו עוברים מים

4 המים מתחממים בקולט (אנרגית האור הופכת לאנרגיית חום)
5 צינור נוסף מחבר בין הקולט למיכל הדוד
6 הדוד לרוב נמצא גבוה מהקולט, כך שהמים החמים

'עולים' אליו

7 המים בדוד מתחממים
8 צינור נוסף מוביל את המים בדוד

בחזרה אל הצנרת הביתית, אל הברזים השונים

כך, למעשה, עובד התהליך באופן כללי. בדרך זו, מופקת אנרגיה ירוקה כל הזמן: הקולטים סופחים אליהם את אנרגית השמש, שפשוט נמצאת שם ומחכה שישתמשו בה. האנרגיה הזו הופכת לחום ומחממת ללא הפסקה את המים שעוברים בתוך הקולט (שהטמפרטורה בו יכולה, אגב, להיות גבוהה מאוד). כך, למעשה, הדוד כל העת מחומם, ללא הפסקה. זהו השימוש הפשוט והיעיל ביותר באנרגיה סולארית, כנראה.

אולי יעניין אותך גם
 • בחירת טכנאי דודי שמש

  דוד השמש התקלקל? המים לא חמים כבעבר? חייבים טכנאי דודי שמש? במדריך הבא תלמדו כיצד לבחור טכנאי דודי שמש.

 • בחירת טכנאי דודי חשמל

  נתקל בתקלה בדוד החשמל? מחפש טכנאי וחושש שיעבדו עליך? במאמר הבא נעזור לך בבחירת טכנאי דוד חשמל.

 • מדריך להתקנת דודי שמש

  כל בית בישראל חייב דוד שמש, הקיץ הארוך מחייב זאת והחיסכון מצדיק את ההשקעה, אז מה הם הדגשים? הכול במדריך הבא!

 • מדריך לבחירת דוד חשמל

  אתם בוודאי שואלים את עצמכם, מדוע להתקין דוד חשמל במדינה שטופת שמש? יש לכך כמה סיבות, הכול במדריך הבא!