פורטל הדוודים של ישראל
פורטל המידע לדודי שמש וחשמל
More Website Templates at TemplateMonster.com!

בחירת דוד שמש בהתאם להרכב המשפחה

הנך נמצא כאן:

כשחום יולי אוגוסט הגדול, שמתחיל בדרך כלל כבר במאי ונמשך לפחות עד ספטמבר, מגיע אלינו, כולנו מקטרים. השמש הישראלית החזקה היא מקור לשפע של תלונות ועוד סיבה 'למה כל כך קשה פה'. אבל כשסופסוף אפשר לחסוך בזכות האקלים הים תיכוני הלוהט שלנו, השמש הקופחת נראית פתאום לא כל כך גרועה.

Bookmark and Share

דודי השמש הם המצאה ישראלית, פרי פיתוחו של המדען צבי תבור. ההמצאה פותחה בשנות השלטון של דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון, לאחר הבנה פשוטה אך מבריקה שאם יש פה כל כך הרבה ימים של שמש, למה לא לנצל אותם לטובת חימום מים?

איך בנוי דוד שמש?

דוד השמש מורכב ממיכל מים מבודד תרמית ומקולט שמש שמשתמש בחום שהוא קולט על מנת לחמם את המים הזורמים בצינורות בתוכו ומגיעים אל המיכל. כל דוד שמש מחובר גם למערכת חשמלית באמצעותה ניתן לחמם את המים באופן חשמלי בימים בהם השמש לא הראתה פניה.

כולנו יודעים שבארצנו הקטנטונת, גם ימי החורף המעטים יכולים להיות שטופי שמש, כך שבעצם ברוב ימי השנה, בית שמחזיק בדוד שמש לא מגלה בכלל צורך להשתמש בחימום החשמלי. ב- 1980 חוקקה הכנסת חוק שמחייב כל בניין חדש בהתקנה של דודי שמש (פרט למקרים חריגים המפורטים בחוק).

ההמצאה המבריקה יחד עם החוק המחייב את כולנו בשימוש בה, יצרה מצב בו כל בית בישראל יכול לחסוך עד 4% מסך כל צריכת האנרגיה שלו. משאב הטבע הנגיש והנפוץ ביותר בישראל הפך אותה למובילה עולמית בחיסכון האנרגיה הביתי.

איך לבחור דוד שמש מתאים?

על מנת לבחור דוד שמש מתאים יש להתחשב בשלל קריטריונים כמו המחיר, בחירה של יצרן מהימן, אחריות על המוצר ושירות תיקונים אמין, עמידה בתווי התקן הממשלתיים ועוד. אבל הקריטריון החשוב ביותר לבחירה מתאימה של דוד שמש הוא נפח המיכל שלו.

אדם 'רגיל' משתמש באופן סטנדרטי בכ- 30 עד 40 ליטרים של מים ביום בממוצע. על פי הנחה זו יש לבחור את נפח הדוד המתאים. מצד אחד, יש לדאוג לדוד בעל נפח מיכל מספיק גדול, כדי שיהיו מספיק מים חמים לכל בני הבית.

אם נפח הדוד לא גדול מספיק, ייווצר מצב בו כמות המים שישנה במיכל מספיקה רק לחלק מבני הבית. כאשר הם יסיימו את השימוש ויצאו מן המקלחת, ירצו שאר בני הבית להתקלח גם כן, אבל מן הסתם לא יעמדו ויחכו שוב לכמה שעות של שמש כדי שהמים יתחממו. מצב מסוג זה יצריך שימוש בחשמל שהיה נמנע אם נפח הדוד היה מתאים.

מצד שני, נפח גדול מדי גם הוא לא כדאי. מים חמים שיישארו מיותרים במיכל ולמחרת יתחממו שוב על ידי השמש הם דרך זריזה לטיפוח אבנית המזיקה לדוד השמש ופוגמת בפעולתו. בנוסף, במצבים בהם יש צורך להשתמש בחימום החשמלי, לא חבל לחמם נפח גדול מכפי הצורך ולבזבז אנרגיה חשמלית מיותרת?

קל מאוד לדעת מה נפח הדוד המתאים לכל בית, וכך לשמור על הסביבה ועל הכיס:

הרכב המשפחה נפח הדוד המתאים
יחיד עד זוג 80 ליטרים
זוג עד ארבע נפשות 120 ליטרים
ארבע עד שש נפשות 150 ליטרים
שש עד שמונה נפשות 200 ליטרים
אולי יעניין אותך גם
 • בחירת טכנאי דודי שמש

  דוד השמש התקלקל? המים לא חמים כבעבר? חייבים טכנאי דודי שמש? במדריך הבא תלמדו כיצד לבחור טכנאי דודי שמש.

 • בחירת טכנאי דודי חשמל

  נתקל בתקלה בדוד החשמל? מחפש טכנאי וחושש שיעבדו עליך? במאמר הבא נעזור לך בבחירת טכנאי דוד חשמל.

 • מדריך להתקנת דודי שמש

  כל בית בישראל חייב דוד שמש, הקיץ הארוך מחייב זאת והחיסכון מצדיק את ההשקעה, אז מה הם הדגשים? הכול במדריך הבא!

 • מדריך לבחירת דוד חשמל

  אתם בוודאי שואלים את עצמכם, מדוע להתקין דוד חשמל במדינה שטופת שמש? יש לכך כמה סיבות, הכול במדריך הבא!