פורטל הדוודים של ישראל
פורטל המידע לדודי שמש וחשמל
More Website Templates at TemplateMonster.com!

השוואה בין דוד שמש או דוד חשמל

הנך נמצא כאן:

דוד המים הביתי הוא חלק חיוני במערכת המים כולה. החלק או הרכיב שבעזרתו נוכל להבטיח שיהיו לנו מים חמים, מתי שרק נרצה. כאן עולה השאלה: במה עדיף לבחור? בדוד שמש או בדוד חשמל? התשובה אינה חד משמעית ותלויה בכמה וכמה גורמים. כאן ננסה לעזור לכם בהחלטה.

דוד באשר הוא דוד עולה אותו דבר

דוד שמש או דוד חשמל? מבחינת המחירים של המוצר עצמו, זה לא משנה. למעשה, מדובר פחות או יותר באותו מיכל ובו מים שיתחממו לפי בקשתנו, כך שלא תצטרכו להתחבט הרבה בעניין זה. מחירי הדודים זהים ומשתנים לפי הנפח שלהם ולא על פי הייעוד שלהם, על פי המפתח הבא, פחות או יותר:

דוד של 60 ליטרים1,000 עד 1,200 ₪
דוד של 120 ליטרים1,200 עד 1,400 ₪
דוד של 150 ליטרים1,400 עד 1,600 ₪
דוד של 200 ליטרים1,600 עד 1,900 ₪

אם כן, מבחינת מחיר הדוד עצמו אין יותר מידי מה להרחיב. כך נכון, אגב, גם להתקנה ולהרכבה - פעולות שיעלו יחד בסביבות ה-1,000 ₪, וכאן אין כמעט קשר גם לנפח הדוד. לכן, בין אם מדובר בדוד שמש או חשמל, התכוננו להיפרד מכ-2,000 ₪ לפחות לטובת קנייתו והרכבתו המלאה.

התקנת הדוד

ההתקנה של הדוד, כלומר - חיבורו למערכת המים הביתית, היא זו שמתכבדת כאן להיות זו שתסמל את תחילת השינוי, או את ההבדל הראשון בין השניים: ההתקנה של דוד חשמל תהיה תמיד קצרה, פשוטה ואפילו זולה יותר מאשר דוד שמש.

מדוע? הסיבה פשוטה: דוד השמש מורכב יותר וכולל גם קולטי שמש, חיבור מהם אל הדוד, חיבור ממערכת המים של הבית לקולטים וכדומה. לכן, מבחינה זו דוד החשמל הוא המועדף ובעל היתרון, לעומת 'אחיו' הפועל בעזרת אנרגית השמש.

המסקנה: דוד חשמל קל מבטיח התקנה קלה ומהירה יותר.

צריכת החשמל

בעניין זה, הניצחון לטובת דוד השמש הוא בבחינת נוק-אאוט. כל עוד השמש זורחת בשמיים, אין כל צורך בהפעלת מתג החשמל של דוד השמש, בעוד בדוד החשמל יש צורך להפעילו כל אימת שאנו זקוקים למים חמים. זאת ועוד: אם השמש חזקה מספיק (לדוגמא: בחודשים יולי-אוגוסט בישראל) - היא תספק מים חמים גם למשך כמה ימים טובים ואף שבועות. בכל אותו זמן, אין צורך להשתמש כלל בחשמל לטובת העניין.

המסקנה: דוד השמש חסכוני פי כמה בחשמל.

בלאי

הבלאי של הדוד נובע באופן ישיר מכמות השימוש בגוף החימום שבו, כלומר - בהפעלת המתג החשמלי. מאחר ובדוד החשמל גוף החימום מופעל בתדירות גבוהה הרבה יותר (משום שהוא לא נסמך על השמש) - הרי שהבלאי בו גבוה יותר ותדירות החלפת גוף החימום תהיה גבוהה יותר.

המסקנה: עם דוד חשמל עליכם להתכונן ליותר תקלות, שמקורן בבלאי ושימוש יתר.

מהירות החימום

דוד החשמל מחמם את המים בצורה מהירה הרבה יותר מאשר דוד השמש, משום שהמים שבו לא עוברים דרך הקולטים - אשר נמצאים כידוע על הגג. לעיתים, זמן החימום מתקצר בחצי ויותר, בהשוואה בין ביצועי דוד החשמל ודוד השמש.

המסקנה: שימוש בדוד חשמל מקצר את זמן ההמתנה למים חמים.

שמירה על הסביבה

איך שלא נסתכל על זה, שימוש בחשמל פוגע בסביבה. איך שלא נסובב את זה, הסתמכות על אנרגית השמש היא הפעולה ה'נקייה' ביותר שיש היום. לכן, אין ספק שדוד השמש שומר טוב יותר על הסביבה מדוד החשמל.

המסקנה: אם כדור הארץ חשוב לכם, דוד שמש הוא הבחירה הנכונה.

אולי יעניין אותך גם
 • בחירת טכנאי דודי שמש

  דוד השמש התקלקל? המים לא חמים כבעבר? חייבים טכנאי דודי שמש? במדריך הבא תלמדו כיצד לבחור טכנאי דודי שמש.

 • בחירת טכנאי דודי חשמל

  נתקל בתקלה בדוד החשמל? מחפש טכנאי וחושש שיעבדו עליך? במאמר הבא נעזור לך בבחירת טכנאי דוד חשמל.

 • מדריך להתקנת דודי שמש

  כל בית בישראל חייב דוד שמש, הקיץ הארוך מחייב זאת והחיסכון מצדיק את ההשקעה, אז מה הם הדגשים? הכול במדריך הבא!

 • מדריך לבחירת דוד חשמל

  אתם בוודאי שואלים את עצמכם, מדוע להתקין דוד חשמל במדינה שטופת שמש? יש לכך כמה סיבות, הכול במדריך הבא!