פורטל הדוודים של ישראל
פורטל המידע לדודי שמש וחשמל
More Website Templates at TemplateMonster.com!

קולטים

הנך נמצא כאן:

כולם מדברים על דוד שמש ומתכוונים למיכל הגדול הזה בתוכו נמצאים המים שאור השמש מחמם עבורנו. אבל העבודה האמיתי נעשית על ידי קולטי השמש. קולטי שמש הם חלק בלתי נפרד ממערכת דוד השמש, ובלעדיהם לא היינו יכולים לקבל את המים החמים למקלחת.

מערכת דוד שמש בנויה מקולטי שמש וממיכל המים שנקרא גם אוגר מים. קולטי שמש הם לוחות בצבע שחור, אשר כשמם כן הם – קולטים את חום השמש. חלקם האחורי מורכב מצינורות מתפתלים שבתוכם זורמים מים. החום שנספג בקולט מחמם את המים שבצינורות והם זורמים אל אוגר המים ומחממים את המים שבתוכו.

על מנת לקלוט את חום השמש בצורה מקסימלית, מתקינים בארץ את הקולטים בדרך כלל כשהם פונים לכיוון דרום, ובזווית של בין 40 ל-45 מעלות. נקודה חשובה נוספת בתפקוד הקולטים היא התפוקה שלהם.

שאלת התפוקה של קולטי השמש

התפוקה של קולט שמש מייצגת את היכולת שלו לחמם את המים. באופן טבעי, נחשוב שעדיף לנו קולט בעל התפוקה הגבוהה ביותר, אך בפועל יש להתחשב במספר גורמים כמו נפח הדוד וצריכת המים החמים הביתית.

מידת התפוקה של קולט נמדדת ביחידות שנקראות קילו קלוריות. את נפח דוד השמש כדאי לבחור בהתאם למספר הנפשות בבית – לא צריך נפח גדול עבור דירה שבה גר זוג או יחיד, ולעומת זאת עבור משפחה מרובת ילדים כבר יש צורך בנפח דוד גדול מאוד.

בהתאם, קולט שמש בעל תפוקה גבוהה במיוחד יתאים לדוד שמש בעל נפח גדול, ועבור דוד בנפח קטן יותר ניתן להסתפק בקולט שמש עם תפוקה נמוכה יותר. את שאלות ההתאמה בין נפח הדוד, תפוקת הקולטים והרכב המשפחה יש להפנות למתקין מקצועי, עדיף לא לנסות זאת בעצמכם על מנת למנוע תקלות, בזבוז והוצאות מיותרות.

מרכיבי קולט השמש

אם בהוצאות עסקינן, החומרים המרכיבים את חלקיו השונים של הקולט משפיעים ישירות על המחיר שלו, וגם על תפקודו:

שם החלק תיאור
הזכוכית נמצאת מעל חלקו העליון של הקולט. שקיפות הזכוכית משפיעה על המחיר, כאשר ככל שהיא גבוהה יותר כך תהיה יקרה יותר. באזורים קרים עדיפה זכוכית בעלת שקיפות גבוהה שקולטת טוב יותר את קרני השמש. בנוסף, ניתן להתקין זכוכית מחוסמת, שעמידה יותר מול פגעי מזג האוויר וגם שומרת על הטמפרטורה לזמן רב יותר
המסגרת בדרך כלל עשויה מפח מגולוון, אבל עלולה להחליד באזורים בהם יש לחות גבוהה. באזורים אלו כדאי לבחור במסגרת העשויה פלדת אל חלד, שתעלה אמנם יותר אך תהיה עמידה יותר ללחות
הצינורות הצינורות בהם עוברים המים עשויים מנחושת או מפלדה. לכל חומר ישנם יתרונות וחסרונות. הנחושת זולה יותר וקלה יותר כך שקולט עם צינורות נחושת יהיה קל יותר ונוח יותר להתקנה. המים יתחממו מהר יותר עם צינורות נחושת, התיקון של הצינורות, במקרה של תקלה, יהיה קל יותר והם גם עמידים יותר בפני רטיבות וחלודה. צינורות הברזל, לעומת זאת, עמידים יותר באזורים המועדים לקרה, והתקנה שלהם תפחית את הסיכוי לקפיאת הצינורות ופיצוצם, והם גם עמידים הרבה יותר בפני אבנית

מערכת דוד שמש היא מערכת מורכבת ולא זולה, שאין לזלזל בהתקנתה. כדאי לבחור במוצרים איכותיים אחרי מחשבה והתייעצות ולבצע התקנה על ידי איש מקצוע מוסמך ומנוסה. הקפדה בשלבי הבחירה וההתקנה יבטיחו שימוש קל ושוטף וניצול יעיל של קולטי השמש להפקת מים חמים.

אולי יעניין אותך גם
 • בחירת טכנאי דודי שמש

  דוד השמש התקלקל? המים לא חמים כבעבר? חייבים טכנאי דודי שמש? במדריך הבא תלמדו כיצד לבחור טכנאי דודי שמש.

 • בחירת טכנאי דודי חשמל

  נתקל בתקלה בדוד החשמל? מחפש טכנאי וחושש שיעבדו עליך? במאמר הבא נעזור לך בבחירת טכנאי דוד חשמל.

 • מדריך להתקנת דודי שמש

  כל בית בישראל חייב דוד שמש, הקיץ הארוך מחייב זאת והחיסכון מצדיק את ההשקעה, אז מה הם הדגשים? הכול במדריך הבא!

 • מדריך לבחירת דוד חשמל

  אתם בוודאי שואלים את עצמכם, מדוע להתקין דוד חשמל במדינה שטופת שמש? יש לכך כמה סיבות, הכול במדריך הבא!